ביום שמש בהיר (ביקורת מס' 4)


"ויהי בוקר!
קרני שמש טובות ( נטולות קרינה מסרטנת) מרצדות על "ביום שמש בהיר", ספר הביכורים המשמח של טלי כוכבי. הסיפור המחורז הינו הומאז' יפה, עדין ומורכב ל"ויהי ערב", ספרה הקלאסי של פניה ברגשטיין. כמו בספרה של ברגשטיין, גם כאן הגיבורה היא ילדה משוטטת וסקרנית..., ואולם בסיפור הזה, אולי כתיקון לאותה סצנה מחרידת-ילדים של הבהלת התרנגולות בלול הלילי והנזיפה האבהית שלאחריה (אני פחדתי מהאבא הזה פחד מוות) הילדה (תחת השגחה אמהית) אינה מחוללת פורענות אלא דווקא מצילה משוטטת צעירה אחרת - חתלתולה שנקלעה לסכנה.
העלילה, הנטועה בלב העיר ( ניגוד נוסף ל"ויהי ערב") בוודאי תדבר אל לב הפעוטות, אבל חנו העיקרי של הסיפור , לטעמי, נעוץ בחריזה המתנגנת, בטון ובמקצב המזכירים מאוד את אלו של היצירה המקורית. שלא כמו רבות מדי מן היצירות החרוזות לטף, שחרוזיהן כבדים, מכאניים ומסרבלים, נפלא לגלות ש"ביום שמש בהיר" מכבד את קוראיו, צעירים כבוגרים, בסיפור מחורז כהלכה - שקול, קצבי, מתנגן, ובעיקר, כזה שבו סד החריזה מניב הפתעות לשוניות מרעננות, והנה זו ששבתה את לבי:
חתולה לבנה ושלושה עורבנים
סעדו סעודת שחרית:
שניצל דג מאתמול, סנדוויץ' טונה גדול
ועוגת שוקולד פירורית.
ארבע השורות המלבבות הללו מציירות תמונה שיש בה הומור דקיק ועירוב ממזרי של ישן ומודרני. הן גם מלמדות על תפישתה של כוכבי את מושג ההומאז': אין די בהתרפקות ( מתרפסת, טפילית) על העבר, ימי התום והיצירה המקורית, יש לתרום דבר מה משלך, מתרבותך - גם אם זו תרבות של חמם והגש שניצל דג."

שהם סמיט.

 
 

ביום שמש בהיר (ביקורת מס' 5)


"איורים יפים וחמים של ליאורה גרוסמן משלימים בצבע ,באוירה את הכתוב.
מעניין. ממליצה."

מתוך: פורום ספרות לילדים ונוער, תפוז, 19.11.13

לקריאת הביקורת במלואה לחצו כאן

 
 

ביום שמש בהיר (ביקורת מס' 6)
ישראל היום, 25.11.13